Ministri spravodlivosti ČR a SR si v Prahe vymieňali skúsenosti

31.05.2014 Celý región

Praha 30. mája (TASR) - Skúsenosti s aplikáciou nového českého občianskeho zákonníka, s prípravou zákona o štátnom zastupiteľstve, elektronizácia justície či skúsenosti Slovenska ohľadne elektronického monitorovania odsúdených osôb boli v Prahe témou rokovaní českej ministerky spravodlivosti Heleny Válkovej so slovenským ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom. Informovalo o tom Ministerstvo spravodlivosti ČR.

Témou štvrtkových rozhovorov boli aj skúsenosti Slovenska s rekodifikáciou procesného práva. "Som rád, že si môžeme s rezortnými kolegami vzájomne vymeniť skúsenosti, z našej strany odovzdáme skúsenosti z procesu rekodifikácie občianskeho súdneho poriadku a z českej strany môžeme čerpať skúsenosti napríklad z už účinného nového občianskeho zákonníka," povedal minister Borec.

Válková poznamenala, že Slovensko pripravilo rekodifikáciu občianskeho súdneho poriadku v rekordne krátkej dobe troch rokov a česká strana by sa touto prácou chcela inšpirovať. "V súčasnosti vytvárame rekodifikačný tím pre Českú republiku a radi by sme, aby sa na tejto práci zúčastnil aj jeden expert zo Slovenska, ktorý nám môže odovzdať skúsenosti," dodala.

Válková zoznámila svojho slovenského kolegu aj so zákonom o štátnom zastupiteľstve, ktorý v súčasnosti pripravuje Česká republika. Prijatie tohto zákona má tri hlavné ciele: zefektívnenie činnosti sústavy štátneho zastupiteľstva, boj proti korupcii a posilnenie nezávislosti sústavy štátneho zastupiteľstva.

V legislatívnej oblasti bola témou rokovania aj elektronizácia justície a využitie moderných technológií v občianskom súdnom konaní.

Podľa Boreca je elektronická justícia v modernej dobe nevyhnutnou potrebou. "Slovensko chce docieliť, aby okrem papierovej zbierky zákonov bola platným zdrojom informácií aj elektronická zbierka. Musíme ale napríklad vyriešiť, ako zabezpečiť elektronické dokumenty, aby nedošlo k ujme. Elektronický súdny spis umožní, že všetci účastníci súdneho konania budú mať prístup ku spisu 24 hodín denne, sedem dní v týždni, spisy nebudú musieť putovať fyzicky zo súdu na súd a celé konanie sa tak urýchli," konštatoval Borec.

Problematika zavedenia trestnej zodpovednosti PO


Ministri sa venovali aj problematike zavedenia trestnej zodpovednosti právnických osôb. Na Slovensku je práve návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb v legislatívnom procese a zdvihla sa proti nemu vlna odporu podnikateľského prostredia, píše český rezort spravodlivosti. Slovenská delegácia sa preto informovala o priebehu procesu prijímania tohto zákona v Českej republike.

Slovenská strana taktiež zoznámila českú stranu so skúsenosťami Slovenska v oblasti realizácie projektu elektronického monitorovania odsúdených osôb. Tento projekt je na Slovensku financovaný z prostriedkov Európskej únie. "Takzvané elektronické náramky chce zavádzať aj Česká republika. Veríme, že skúsenosti Slovenska môžu byť pre nás inšpiratívne nielen v oblasti čerpania európskych prostriedkov, ale tiež pri legislatívnom ošetrení tohto inštitútu," zdôraznila Válková.

Z rokovania ministrov vyplynula potreba výmeny skúseností z prípravy veľkých právnych kódexov aj v oblasti znižovania rizika opakovania trestnej činnosti páchateľov. Preto na rokovania ministrov nadväzujú schôdzky expertných tímov pre oblasť legislatívnych prác a pre oblasť väzenstva a trestnej politiky. Na práci vytvorených pracovných skupín by sa mal v budúcnosti vždy podieľať aj skúsený odborník z druhého štátu, dodal český rezort spravodlivosti.
 

Vyberte región

mark